Abraham Lincoln ( Tým rivalú )

Autor: Tomas Tahotny | 20.2.2015 o 8:55 | (upravené 20.2.2015 o 9:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  262x

Príjemné čítanie (aj keď po česky ) od Doris Kearns Goodwinovej aj keď, čakal som viac.

Vzhľadom na to, že Abraham Lincoln je v podstate môj vzor čo sa týka ľudských vlastností tak na túto knihu som sa veľmi tešil. Je napísaná veľmi jednoducho a je prakticky ľahko pochopiteľná naozaj pre každého.

Avšak čo mi v nej chýbalo bolo viac udalostí z jeho života a to akým spôsobom vplýval na ľudí vo svojom okolí či už ako politik, právnik alebo človek. Týchto informácií som očákaval viac keďže Abraham bol geniálny rečník a naozaj neuveriteľným spôsobom dokázal spájať ľudí a urovnávať spory. Kniha je zameraná skôr na jeho politickú kariéru a na jeho mladosť sa vôbec nezameriava čo je na škodu pretože to ako začínal a zažíval kariérny postup by zaujímalo naozaj veľa čitateľov. Niekedy mi pripadalo, že v knihe je viac informácií o jeho politických protivníkoch poprípade spolupracovníkoch ako o ňom samom. Kniha je klasická biografia čiže na druhej strane chápem tú striedmosť informácií a zrejme sa z tak dávnej doby kedy Lincoln žil ťažko zháňajú preto ja osobne by som privítal autobiografiu. Prakticky každá kapitola je v podstate iba o politike a vzájomnej rivalite vtedajších Lincolnových či už ministrov alebo iných štátnikov. Možno preto ten názov knihy, ktorý sa nám snaží napovedať o čom vlastne táto biografia je. Abraham Lincoln je pre mnoho ľudí vzorom a to hlavne pre mnoho terajších štátnikov pre jeho neuveriteľné schopnosti dostať na svoju stranu aj politických kandidátov, ktorý sprvoti brojili proti nemu samému. Čakal som závažnejšie informácie o ňom samom ako aj o jeho výnimočných schopnostiach. V knihe nič také nie je, napríklad ani zmienka o jeho slávnych výrokoch, ktoré rôzny motivátori používajú dodnes. Záverom by som dodal, že vzhľadom na to akým veľkým ( aj postavou ) tento významný štatnik bol a prakticky stále je, čakal by som veľkolepejšie dielo ako “iba“ jednostrannú biografiu z verejného diania okolo. Poctivý Abe ako Abrahama Lincolna volali by si zaslúžil väčšiu poctu ako 300 strán z jeho politického života a chabého nahliadnutia do jeho osobnostného profilu, ktorý zaujíma každého najviac.

 

V konečnom dôsledku koho zaujíma veľmi okresaný životopis tohto politika tak knihu môžem odporučiť. No mňa osobne napriek okázalej obálke a bombastickému vyjadreniu Baracka Obamu o tejto knihe celkovo sklamala, pretože informácie, ktoré som čakal som v nej nenašiel. Preto čoby náročný čitateľ, moje túžby k tomuto dielu ostali nenaplnené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodičia trojičiek: Nie je jednoduché prejsť po ulici bez povšimnutia

Deň s trojičkami sa takmer nedá naplánovať.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?