Abraham Lincoln ( Tým rivalú )

Autor: Tomas Tahotny | 20.2.2015 o 8:55 | (upravené 20.2.2015 o 9:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  274x

Príjemné čítanie (aj keď po česky ) od Doris Kearns Goodwinovej aj keď, čakal som viac.

Vzhľadom na to, že Abraham Lincoln je v podstate môj vzor čo sa týka ľudských vlastností tak na túto knihu som sa veľmi tešil. Je napísaná veľmi jednoducho a je prakticky ľahko pochopiteľná naozaj pre každého.

Avšak čo mi v nej chýbalo bolo viac udalostí z jeho života a to akým spôsobom vplýval na ľudí vo svojom okolí či už ako politik, právnik alebo človek. Týchto informácií som očákaval viac keďže Abraham bol geniálny rečník a naozaj neuveriteľným spôsobom dokázal spájať ľudí a urovnávať spory. Kniha je zameraná skôr na jeho politickú kariéru a na jeho mladosť sa vôbec nezameriava čo je na škodu pretože to ako začínal a zažíval kariérny postup by zaujímalo naozaj veľa čitateľov. Niekedy mi pripadalo, že v knihe je viac informácií o jeho politických protivníkoch poprípade spolupracovníkoch ako o ňom samom. Kniha je klasická biografia čiže na druhej strane chápem tú striedmosť informácií a zrejme sa z tak dávnej doby kedy Lincoln žil ťažko zháňajú preto ja osobne by som privítal autobiografiu. Prakticky každá kapitola je v podstate iba o politike a vzájomnej rivalite vtedajších Lincolnových či už ministrov alebo iných štátnikov. Možno preto ten názov knihy, ktorý sa nám snaží napovedať o čom vlastne táto biografia je. Abraham Lincoln je pre mnoho ľudí vzorom a to hlavne pre mnoho terajších štátnikov pre jeho neuveriteľné schopnosti dostať na svoju stranu aj politických kandidátov, ktorý sprvoti brojili proti nemu samému. Čakal som závažnejšie informácie o ňom samom ako aj o jeho výnimočných schopnostiach. V knihe nič také nie je, napríklad ani zmienka o jeho slávnych výrokoch, ktoré rôzny motivátori používajú dodnes. Záverom by som dodal, že vzhľadom na to akým veľkým ( aj postavou ) tento významný štatnik bol a prakticky stále je, čakal by som veľkolepejšie dielo ako “iba“ jednostrannú biografiu z verejného diania okolo. Poctivý Abe ako Abrahama Lincolna volali by si zaslúžil väčšiu poctu ako 300 strán z jeho politického života a chabého nahliadnutia do jeho osobnostného profilu, ktorý zaujíma každého najviac.

 

V konečnom dôsledku koho zaujíma veľmi okresaný životopis tohto politika tak knihu môžem odporučiť. No mňa osobne napriek okázalej obálke a bombastickému vyjadreniu Baracka Obamu o tejto knihe celkovo sklamala, pretože informácie, ktoré som čakal som v nej nenašiel. Preto čoby náročný čitateľ, moje túžby k tomuto dielu ostali nenaplnené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?