Nevyplatenie mzdy, trestný čin ale...

Autor: Tomas Tahotny | 11.2.2016 o 9:02 | (upravené 11.2.2016 o 9:08) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  424x

Nedávno sa mi dostala do rúk knižka od známeho sudcu Petra Šamka, Ďaňové podvodné konania a ich dokazovanie. Preštudovanie tejto knihy vo mne skrslo myšlienku prečo sa tieto zákony nedajú aplikovať aj na nevyplatenie mzdy? 

V knižke sa pojednáva o daňových podvodoch ako takých, autor reflektuje na trestnú činnosť páchanú v súvislosti s nimi. Jedným z trestných činov je tzv neodvedenie dane a poistného a je to kvalifikované ako trestný čin proti Slovenskej republike s celkom peknou trestnou sadzbou. Avšak natíska sa mi otázka, pretože pri podozrení na takýto trestný čin podáva trestné oznámenie zväčša správca dane, čiže orgány činné v trestnom konaní začínajú konať.

Otázka preto znie prečo sa tento zákon nedá aplikovať aj na nevyplatenú mzdu? V mzde sú predsa započítané ako dane tak aj odvody ( vo svojej podstate poistné za zamestnanca ) a pokiaľ by suma bola vyššia ako 266eur jednalo by sa už o trestný čin.

Taktiež,  ak je nevyplatená mzda okráda zamestnávateľ štát aj o dane. Prečo napríklad v takejto veci nekoná  Sociálna poisťovňa ako správca poistného na základe, že nevyplatenou mzdou im vznikla škoda a nedá podnet na začatie trestného konania, ale iba podáva podnety čo do vymáhania pohľadávok. Prepisom majteku sa v podstate každý dokáže vyhnúť plateniu ako nemajetný a exekútor aj poisťovňa ostanú na suchu. 

Určite mi dáte každý za pravdu, že každý konateľ alebo iná forma zamestnávateľa by si pod hrozbou reálneho trestného konania rozmyslel či by mzdu vyplatil alebo nie. Áno pre poisťovňu je jednoduchšie podať na súd žiadosti o platobné rozkazy a tie následne postúpiť exekučnému konaniu. Avšak prečo taktiež nevyplatenie mzdy nie je trestným činom v podstate aj proti ľudu ( občanom slovenskej republiky ) ako aj proti štátu?

 

Mám za to, že nevyplatenie mzdy by sa malo kvalifikovať aj ako forma podvodu a vyhnutiu sa plateniu daní a poistného, čo je kvalifikované ako trestný čin. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?