Odvody za roboty?

Autor: Tomas Tahotny | 31.5.2016 o 10:31 | Karma článku: 1,66 | Prečítané:  311x

Pred nedávnom zaplnila média správa ako sa jedna nemenovaná firma chystá zrušiť 60000 pracovných miest z dôvodu ich nahradenia robotmi. 

Mali by sme sa zamyslieť nad jednou vecou. Prečo sa vlastne platia odvody za zamestnancov. Sú vlastne pracovná sila, ale nikde nie je definované či je alebo aj robot môže byť plnohodnotný zamestnanec. Si predstavte, že si do obchodu zadovážite malého robota ( vo Vašej kaviarni bude robotizovaný vozík roznášať jedlo alebo kávu), ktorý bude obsluhovať zákazníkov. Vy môžete vystupovať len ako obsluha prípadne údržba robota. A ste oslobodený od platenia odvodov za zamestnanca lebo podľa súčasnej legislatívy ňou robot nie je. Respektíve by bolo vhodné definovať čo presne je ten robot. Aký ma charakter a stavbu. Bolo by právne zaujímavé sledovať ako by sa tým legislatíva vyrovnala keby ste argumentovali, že vlastne Vaša pracovná sila je robot. 

Je možné za robota považovať aj napríklad vyslovene kuchynský robot povedzme mixér? 

Prinesie nám moderná doba azda niečo v podobe platenia odvodov za neživú pracovnú silu? Podľa platnej legislatívy poznáme pojem iba zamestnanec, ale čo je vlastne ten robot? Aká je to pracovná sila? Je to niečo čo stále nie je definované v pracovnom zákone. Z čoho bude vlastne žiť štát a budúci dôchodcovia, keď väčšina pracovnej sily bude nahradená robotmi čoby neživej pracovnej sily, ktorá nie je schopná platiť dane alebo iné poplatky. Tak isto máme osoh z robota ako aj z človeka a pritom človek je povinný platiť aj dane a odvody. 

Azda samotný robot nemôže vykonávať napr.  živnostenskú činnosť aj keď na povel svojho "pána" ? Prečo nemôže napríklad robot dostávať za svoju prácu niečo ako fiktívnu mzdu  kde tieto peniaze budú slúžiť na jeho údržbu. 

Bude veľmi zaujímavé sledovať legislatívny vývoj čo sa týka tejto oblasti a hlavne v časoch masívneho nahradzovania ľuďí robotmi. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?