Let na vojenské letisko

Autor: Tomas Tahotny | 2.8.2016 o 14:49 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  470x

Ako ašpirant na dopravného pilota som v rámci time buildingu (nálet hodín) lietal na rôzne letiská. Dovoľte mi opísať zážitok z letu na jedno z nich a to vojenské letisko Kuchyňa.  .

Táto myšlienka mi skrsla v hlave počas vzdušných potuliek naprieč Slovenskom a prihraničnou Európou. Prečo si nevyskúšať aj "touch and go" tzv. letmé pristátie a vzlet na vojenskom letisku? Ako vhodnú lokalitu som zvolil vojenské letisko Kuchyňa práve preto, že to je čisto vojenské letisko a nie vojensko - civilné ako napríklad Sliač. 

Vyštartoval som z letiska Sládkovičovo na Cessne 152 (americké výcvikové lietadlo) s imatrikulačnou značkou (špz lietadla)  Anglicka G-KATT (práve tá bude hlavným hrdinom príbehu) .

Zvolil som najkratšiu trasu t.j. ponad Bukovú cez Jablonicu smerom na Plavecký Mikuláš, ktorý mi vyšiel aj ako hlásny bod pred vstupom do CTR Malacky (control area) . Keďže vojenské letisko nemá vstupné a výstupné body ako civilné letisko hlásil som sa tri minúty pred vstupom do CTR Malacky nad prisluchajúcou dedinou kde som ohlásil svoju polohu. 

 Ja: "Malacky veža tu Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš (G- KATT ) dobrý deň"

Vojenský ATC: "dobrý deň dávajte"

Ja: "Malacky veža tu Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš ( G-KATT ) cessna 152,  žiadam vstup do Vašej        CTR, aktuálna  poloha Plavecký Mikuláš, výška 1500ft ground (asi 300m nad zemou) , ďalej                   žiadam touch and go na dráhu 19. 

Vojenský ATC: mimoriadne prekvapeným hlasom "môžete mi ešte raz zopakovať tú imatrikulčku?" 

Ja: "Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš"

Vojenský ATC: opäť prekvapene "čože to žiadate?"  

Ja: " Žiadam vstup do Vašej CTR  a touch and go na dráhu 19

Vojenský ATC: "My sme vojenské letisko takže vstup do CTR sa povoľuje a touch and go sa zamieta."

 

O čo v tejto "zápletke" išlo?

Po ohlásení mojej poznávacej značky bol riadiaci z veže Malacky mimoriadne prekvapený z toho čo mu tam letí. Preto tie prekvapené otázky pretože na Slovensku veľa lietadiel s cudzineckými poznávačkami nelieta takže riadiaci si asi myslel, že som sa buď stratil alebo si myslel, že som sa zbláznil kam to letím.  :-) 

Ale to počiatočné ticho v rádiu a prekvapený ba priam udivený tón hlasu riadiaceho z veže je pre mňa jeden z tých najvtipnejších zážitkov v kokpite lietadla. 

Happy landings

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.

DOMOV

Kiska sa zamotáva pri vysvetľovaní financovania svojej kampane

Aj oficiálnu časť platil z účtu firmy.

EKONOMIKA

Pondelok bola veľká katastrofa. Problémy s STK pokračujú

Ministerstvo dopravy zmenilo pravidlá pre stanice technickej kontroly.


Už ste čítali?