Let na vojenské letisko

Autor: Tomas Tahotny | 2.8.2016 o 14:49 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  494x

Ako ašpirant na dopravného pilota som v rámci time buildingu (nálet hodín) lietal na rôzne letiská. Dovoľte mi opísať zážitok z letu na jedno z nich a to vojenské letisko Kuchyňa.  .

Táto myšlienka mi skrsla v hlave počas vzdušných potuliek naprieč Slovenskom a prihraničnou Európou. Prečo si nevyskúšať aj "touch and go" tzv. letmé pristátie a vzlet na vojenskom letisku? Ako vhodnú lokalitu som zvolil vojenské letisko Kuchyňa práve preto, že to je čisto vojenské letisko a nie vojensko - civilné ako napríklad Sliač. 

Vyštartoval som z letiska Sládkovičovo na Cessne 152 (americké výcvikové lietadlo) s imatrikulačnou značkou (špz lietadla)  Anglicka G-KATT (práve tá bude hlavným hrdinom príbehu) .

Zvolil som najkratšiu trasu t.j. ponad Bukovú cez Jablonicu smerom na Plavecký Mikuláš, ktorý mi vyšiel aj ako hlásny bod pred vstupom do CTR Malacky (control area) . Keďže vojenské letisko nemá vstupné a výstupné body ako civilné letisko hlásil som sa tri minúty pred vstupom do CTR Malacky nad prisluchajúcou dedinou kde som ohlásil svoju polohu. 

 Ja: "Malacky veža tu Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš (G- KATT ) dobrý deň"

Vojenský ATC: "dobrý deň dávajte"

Ja: "Malacky veža tu Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš ( G-KATT ) cessna 152,  žiadam vstup do Vašej        CTR, aktuálna  poloha Plavecký Mikuláš, výška 1500ft ground (asi 300m nad zemou) , ďalej                   žiadam touch and go na dráhu 19. 

Vojenský ATC: mimoriadne prekvapeným hlasom "môžete mi ešte raz zopakovať tú imatrikulčku?" 

Ja: "Gustáv Karol Adam Tomáš Tomáš"

Vojenský ATC: opäť prekvapene "čože to žiadate?"  

Ja: " Žiadam vstup do Vašej CTR  a touch and go na dráhu 19

Vojenský ATC: "My sme vojenské letisko takže vstup do CTR sa povoľuje a touch and go sa zamieta."

 

O čo v tejto "zápletke" išlo?

Po ohlásení mojej poznávacej značky bol riadiaci z veže Malacky mimoriadne prekvapený z toho čo mu tam letí. Preto tie prekvapené otázky pretože na Slovensku veľa lietadiel s cudzineckými poznávačkami nelieta takže riadiaci si asi myslel, že som sa buď stratil alebo si myslel, že som sa zbláznil kam to letím.  :-) 

Ale to počiatočné ticho v rádiu a prekvapený ba priam udivený tón hlasu riadiaceho z veže je pre mňa jeden z tých najvtipnejších zážitkov v kokpite lietadla. 

Happy landings

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?