Sú vozíčkari a mamičky s kočíkmi pre Pezinok menejcenní?

Autor: Tomas Tahotny | 14.5.2017 o 21:49 | (upravené 14.5.2017 o 22:26) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  1217x

 Skupinu ľudí, ktorá je uvedená v nadpise pozná každý z nás a každý z nás týchto ľudí aj v meste stretáva. Avšak zamysleli ste niekedy nad tým aké problémy reálne táto skupina ľudí má napriek tomu ako je rozdielna? Veľmi podobné. 

Nebudem sa tu rozpisovať o komunálnej politike a hlásať bezbrehé politické heslá, ale predsa. Pred časom bol Pezinok vyhlásený ako bezbariérové mesto Slovenska. Avšak koľkí z Vás sa naozaj s takým človekom, ktorý je odkázaný na vozík stretli a opýtali sa ho či aj on vníma Pezinok ako bezbariérové mesto? Odpoveď by bola nie. Sám takého človeka poznám a vždy keď spolu prechádzame mestom rozprávame sa o tom či aj on tak vníma toto ocenenie resp. mesto ako bezbariérové.  Až po rozhovore s Bekimom (obyvatelia  Pezinka ho poznajú), ktorý je odkázaný na vozík dlhé roky som pochopil, aké problémy títo ľudia v Pezinku majú a ako ich vnímajú oni sami. Pretože pre nás zdravých ľudí je to vec, ktorú ako keby tolerujeme, ale nás sa netýka.

Avšak pre  upresnenie  „bez bariéra“  nie je len vstup do miestností bez prahov. Je to jednoduchý prístup do inštitúcií práve pre takýchto ľudí aby sa im uľahčil život a aby neboli odkázaní na našu pomoc a cítili sa plnohodnotne. A v neposlednom rade parkovanie pretože aj títo ľudia šoférujú a chcú zo svojich áut vystúpiť a aj do nich nastúpiť. Ako iste viete potrebujú viacej miesta lebo zdravý človek príde, otvorí dvere a nasadne. Ale človek s vozíkom potrebuje viac priestoru práve pre manipuláciu s vozíkom. Myslíte si že v tejto oblasti je Pezinok bezbariérový? Odpoveď znie nie. Parkovacie miesta sú nedostatočných rozmerov a videl som to priamo v praxi s akými problémami sa takto  postihnutý človek dostal do motorového vozidla. Treba brať ohľad na to, že nie každý má asistenta a niektorí sú schopní si pomôcť sami a práve väčšie parkovacie miesto by im tento problém uľahčilo.  Prečo pezinskí politici neriešia túto situáciu? Je taký problém zväčšiť parkovacie státia a uľahčiť život týmto ľuďom aby naozaj mohli povedať, že  žijú v bezbariérovom meste naozaj a nie iba na papieri?

Taktiež parkovacie státia na Štefánikovej ulici. Pokiaľ sú všetky miesta pre invalidov obsadené tak vozíčkar zaparkuje pozdĺžne s chodníkom. A tu nastáva problém. Nevystúpi, pretože je tam obrubník a nedostane sa s vozíkom k šoférovým dverám. Treba brať na zreteľ, že na vyhradených parkovacích miestach parkujú aj ľudia, ktorí sú síce držiteľmi invalidných kariet, avšak pohybujú sa po vlastných nohách. Týmto som ich nechcel dehonestovať. Iba som poukázal na to, že nie vždy je toto vyhradené miesto voľné a potom nastáva problém pre invalida s vozíkom.

Ďalší problém sú už vyššie spomenuté inštitúcie. Sám som si prešiel niektoré úrady a prístup do nich. Zistenie je pre  mňa čo by zdravého človeka zarážajúce.  Nielen, že Pezinok nie je naklonený vozíčkarom a inak telesne postihnutým, ale zároveň nie je naklonený ani mamičkám s kočíkmi. Človek s vozíkom či mamička s kočíkom sa nedostane napríklad do úradu sociálnej poisťovne a bez pomoci sa nedostane ani na miestne policajné stanice. O "rozbombardovaních" chodníkoch kde sa kočíky mamičiek zabárajú ani nehovoriac. A takto by som mohol pokračovať ďalej.

Páni poslanci zamyslite sa nad týmto problémom. Komunálna politika nie je len o okázalých odovzdaniach športovísk. Medzi nami žijú aj ľudia, ktorým je športovisko na nič, ale predsa chcú žiť plnohodnotný život. Prečo nerobiť skutky hodné uznania aj pre nich? Peniaze by sa určite v mestskom rozpočte našli.

Či pokiaľ sme my sami tí šťastlivci, s ktorými sa osud nezahral, máme právo si myslieť, že nás osud tých menej šťastných nezaujíma?  Mýlime sa. Zaujíma a tieto problémy sa týkajú aj nás. 

Občan Pezinka  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?