Všeobecné záväzné nariadenia Pezinka

Autor: Tomas Tahotny | 26.7.2017 o 20:23 | (upravené 27.7.2017 o 9:27) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  534x

„Vézetenko“ alebo všeobecné záväzné nariadenie ovplyvňuje a reguluje život každého obyvateľa mesta. Mesto každé vydané VZN uverejňuje na nástenke a webovej stránke mesta. 

 A práve vo webovej stránke mesta sa skrýva malý háčik a zároveň tkvie tajomstvo môjho ďalšieho návrhu na aspoň aké – také malé vylepšenie.

Po uverejnení predchádzajúcich  blogov som sám nabádal ľudí , aby ma pri stretnutí v uliciach Pezinka,  oslovili,  prihovorili sa mi  a nebáli sa mi predostrieť ich podnety na zlepšenie života v našom meste. Ja na oplátku môžem následne takýto návrh v mene nás Pezinčanov pretaviť do blogu, dúfajúc, že si to všimne niekto z kompetentných a bude sa predostretým nápadom konečne aj reálne zaoberať.    

Takto mi bol predostretý aj nápad na zlepšenie webovej stránky mesta a konkrétne tej časti kde sú uverejnené VZN mesta.

Ale na to, aby sme sa mohli venovať samotnému návrhu na zlepšenie, poďme si najskôr priblížiť čo to vlastne VZN je. Všeobecné záväzné nariadenie alebo VZN je v podstate právny predpis vydávaný obcou alebo mestom. Avšak vydávanie a tvorba všeobecných záväzných nariadení vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh samosprávy mestom nie sú neobmedzené, nakoľko VZN musia  byť v súlade s právnou normou vyššej právnej sily a teda v súlade s  Ústavou  SR, ústavnými zákonmi, s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas NR SR a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom  ustanoveným zákonom a zákonmi SR.

„Vézetenkami“ si mesto okrem iného  upravuje napríklad parkovanie alebo otváracie hodiny podnikov. Najmä tých nočných,  že  vážení poslanci?!

Všeobecné záväzné nariadenia majú pôsobnosť na celom území daného mesta alebo obce z čoho vyplýva aj  to, že sa nimi musí riadiť a dodržiavať ich fakticky každý, kto sa na území mesta alebo obce zdržiava. Týmito nariadeniami sa teda  musí de facto  riadiť úplne  každý koho sa takéto nariadenie týka a to sú najmä podnikatelia a občania mesta.  A práve  preto je pre každého dôležité sa s takýmto nariadením oboznámiť. Pred vydaním ako aj  po nadobudnutí účinnosti sú tieto nariadenia vystavené na mestskej nástenke ako aj na  webovej stránke mesta Pezinok. Je však bežné, že  tieto nariadenia sa  často menia a novelizujú alebo sa rušia a následne  sú nahradzované novými nariadeniami čo znamená , že to predošlé VZN je neplatné, pretože ho derogovalo (zrušilo) to nové.

A práve tu sa  dostávame k jadru celého  problému, pretože  orientácia  medzi VZN na webovej stránke mesta  Pezinok je katastrofálna a veľmi  neprehľadná. Na stránke mesta sú v časti obsahujúcej VZN  kolónky ako platné, zrušené  alebo všetky. Nápad to bol síce možno  pekný, ale ako u nás býva zvykom, nedotiahnutý do konca, pretože si vyberiete napr. kolónku platné, tak sa medzi nimi nachádzajú aj zrušené VZN čo môže viesť k dezorientácii hľadajúceho a k jeho dezinformovanosti. Pre príklad uvádzam  nariadenie č. 7/2015, ktoré je stále aj medzi platnými. Toto nariadenie zrušilo nariadenie  č. 8/2010 a 5/2011 ako aj 12/2011. Tieto neskoršie nariadenia sa pritom (na počudovanie) taktiež nachádzajú medzi platnými VZN.

Tento chaos by odstránil jeden jednoduchý zlepšovák a to odstrániť kolónky ako platné a zrušené resp. neplatné a všetky VZN zoradiť do jednej skupiny a neplatné, či zrušené VZN jednoducho preškrtnúť červenou čiarou. Tým pádom by sme sa všetci veľmi jednoducho a prehľadne  dokázali  orientovať v spleti všeobecných záväzných nariadení nášho mesta, ktoré sa týkajú nás Pezinčanov.

Pretože som Pezinčan

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?